poniedziałek, 3 stycznia 2011

Trochę podsumowań z sieci

Początek nowego roku zawsze jest świetną okazją aby podsumować rok ubiegły. Całe mnóstwo zagranicznych serwisów już w grudniu zaczęło publikować przeróżne zestawienia, listy, ankiety i podsumowania. Może i ja się pokuszę na coś takiego, tymczasem chciałbym w tym zbiorczym newsie zaprezentować wyróżnienia jakie otrzymał z różnych stron Kirkman i spółka (w kilku miejscach mogą być spojlery więc ostrzegam):

MULTIVERSITY COMICS [link] - najlepsze i najgorsze w 2010 
NAJLEPSZY MOMENT - Mark, Nolan i Thaedus niszczą Viltrum (Invincible #75). Scena ta była najbardziej szokującym wydarzeniem 2010 dla autorów tego zestawienia, którzy kompletnie nie spodziewali się takiego obrotu spraw. Przyznam szczerze - pomimo mojego całego uwielbienia dla serii - że ten moment najmniej mi się podobał, przypomniał mi starą scenę bodajże z Tajfuna, kiedy to promieniem laserowym przecięto planetę w pół... Owszem, w Invincible'u ma to solidne podstawy logiczne, niemniej nie zachwycił mnie ten pomysł.

NAJLEPSZA HISTORIA - Wojna Viltrumiańska (Invincible #70-76). Określono ją mianem najbardziej emocjonującej, ekscytującej i najwspanialszej historii superbohaterskiej od lat. Nie mogę się z tym nie zgodzić :) Pomimo kilku taktycznych kleksów w samej wojnie, jest ona naprawdę "wielka". Akcja toczy się szybko, ukazane są najważniejsze momenty (bez zbędnych dłużyzn), wszystko wydaje się logiczne i dobrze zaplanowane, w równym stopniu poświęca się miejsce poszczególnym postaciom, ciągle trzyma w napięciu. Gdy już za dwa numery Wojna dobiegnie końca, pokuszę się o jej większe podsumowanie.

NAJLEPSZY WYDAWCA - Image Comics. Tytuł ten przypadł Image'owi nie tylko za wydanie licznych, znakomitych serii (m.in. Chew, Morning Glories, The Walking Dead, Invincible) ale także ze działania wspierające artystów niezależnych. Poza tym zmienił się wizerunek firmy, który w latach 90-tych kojarzył się raczej ze średnimi opowieściami zapakowanymi w przyciągające oko opakowania. Teraz Image jest jednym z rozdających karty na rynku amerykańskim.

NAJLEPSZA SERIA - Invincible znalazł się na czwartym miejscu zaraz za "Scalped", "The Walking Dead" i "Chew".

COMIC BOOK RESOURCES [link], [link], [link]
TOP 100 KOMIKSÓW - Invincible zajął miejsce 89, a w zasadzie nie on sam (co jest trochę niesprawiedliwe) a wszystkie komiksy superbohaterskie Kirkmana: Guarding the Globe oraz Astounding Wolf-Man.

NAJLEPSI SCENARZYŚCI WSZECH CZASÓW - Robert Kirkman zajął zaszczytne 15 miejsce w TOP50. Na wyniki tego zestawienia mieli wpływ jedynie czytelnicy CBR, którzy głosowali w specjalnej sondzie.

NAJLEPSI ARTYŚCI WSZECH CZASÓW - Ryan Ottley znalazł się na miejscu 42 w TOP50.

NEWSARAMA [link], [link] - na co zwrócić uwagę w 2011
SERIE/NOWELE GRAFICZNE - Super Dinosaur - redaktorzy serwisu spodziewają się po tym tytule czegoś bardzo unikalnego. Sądząc po dotychczasowych dokonaniach zarówno Kirkmana jak i Jasona Howarda jest to nawet prawdopodobne. Tym bardziej, że będzie to tytuł przeznaczony dla wszsytkich grup wiekowych.

POSTACIE - Invincible. Co prawda Mark Grayson nie znalazł się w szczęśliwej jedenastce, Newsarama pragnie jednak zwrócić uwagę na ten tytuł ze względu na ciągłą rewitalizację gatunku superhero jakiej na jego łamach podejmuje się Kirman.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz